Toruń Centre for Astronomy
Nicolaus Copernicus University

O znaczeniu wody dla powstawania gwiazd i planet - wyklad popularny prof. Dariusza Lisa, dyrektora laboratorium LERMA w Paryżu

prof. Dariusz Lis, LERMA Obserwatorium Paryskie

dariuszlislermaparis_em3.jpg

W dniu 15 września o godz. 18:00 w Sali Mieszczańskiej Muzeum Okręgowego w Toruniu (Rynek Staromiejski 1) odbędzie się otwarty wykład popularnonaukowy dla mieszkańców Torunia pn. "Przepis na gwiazdy, planety i najprostsze składniki życia w ośrodku międzygwiazdowym”. Prelegentem będzie profesor Dariusz Lis, dyrektor największego laboratorium badawczego LERMA Obserwatorium Paryskiego, specjalizujący się w astrochemii ośrodka międzygwiazdowego.

Abstrakt:
"Przepis na gwiazdy, planety i najprostsze składniki życia w ośrodku międzygwiazdowym" Dariusz C. Lis
Jednym z najbardziej fascynujących osiągnięć astronomicznych jest odkrycie planet krążących wokół gwiazd innych niż nasze Słońce. Do tej pory zaobserwowano ponad 2 tysiące takich egzoplanet. Ale jak te planety powstają i dlaczego są tak różne od planet w naszym Układzie Słonecznym? Jakie składniki są potrzebne, aby je zbudować? Dzięki najnowszym teleskopom takim jak Wielka Sieć Anten Sub/Milimetrowych na Atakamie, ALMA, astronomowie starają się w sposób naukowy odpowiedzieć na te nurtujące od lat pytania. Gwiazdy i planety powstają w ekstremalnie chłodnych i trudno uchwytnych obłokach pomiędzy gwiazdami w Drodze Mlecznej. Tego rodzaju obłoki zawierają wodę oraz zaskakująco różnorodne związki organiczne. Jak i gdzie powstawała woda, która obecnie tworzy oceany na naszej planecie? Czy związki organiczne mogą dostać się na nowe planety i stworzyć na nich warunki do powstania życia?

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
Wstęp na wykład jest bezpłatny.

Date
15.09.2016 - 18:00
Miejsce
Sala Mieszczańska Muzeum Okręgowego w Toruniu