Centrum Astronomii
Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Uniwersytet Mikołaja Kopernika

Aktualności (Grudzień 2013)

Życzenia świąteczne CA UMK

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia

Dyrekcja oraz pracownicy Centrum Astronomii składają

wszystkim emerytom, doktorantom, studentom oraz miłośnikom

astronomii życzenia zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia,

a także wielu sukcesów naukowych, pomyślności i obfitości wszelkich

dóbr w Nowym 2014 Roku.

Na podium zawodów robotów Sumo Challenge 2013

mgr. inż Michał Skiwski

Już po raz szósty w łódzkiej galerii handlowej Manufaktura odbyły się Międzynarodowe Zawody Robotów Sumo Challenge. Imprezę jak co roku zorganizowało Studenckie Koło Naukowe Robotyki SKaNeR działające na Politechnice Łódzkiej. W zawodach wzięli udział studenci z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, którzy przy współpracy z pracownikiem Centrum Astronomii mgr inż. Michałem Skiwskim odnieśli sukces w dwóch konkurencjach.

Kwantowa nanooptyka, czyli o bardzo małych antenach

dr Karolina Słowik, Friedrich-Schiller-Universität Jena

Nanoanteny to drobinki metalu zdolne do przemiany promieniowania rozchodzącego się w przestrzeni w pole elektromagnetyczne zlokalizowane w obszarach mniejszych niż długość fali świetlnej. Tak silnej lokalizacji towarzyszy wielokrotne wzmocnienie pola, nawet o rzędy wielkości. Nanoanteny mogą z tego powodu drastycznie zwiększyć sprzężenie między fotonami a atomami lub sztucznymi atomami (np. kropkami kwantowymi). Ponadto, pole zlokalizowane wokół nanoanteny może być często opisywane w przybliżeniu jednego lub niewielkiej liczby modów.

Białe karły w układach podwójnych na podstawie wykresów kolor--kolor

dr Agnieszka Słowikowska, IA UZG

W moim wystąpieniu opowiem o statystycznej analizie pomiarów fotometrycznych białych karłów pochodzących z następujących przeglądów nieba: GALEX, SDSS, 2MASS, UKIDSS i WISE. Przedstawię wykresy kolor--kolor dla izolowanych białych karłów, jak również białych karłów występujących w układach podwójnych. Wykresy te wskazują na silną separację obu typów. Dodatkowo pokażę wyniki obserwacji białych karłów w układach podwójnych uzyskane przy pomocy 1.5-m teleskopu wyposażonego w robotyczny system optyki adaptatywnej.