Centrum Astronomii
Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Uniwersytet Mikołaja Kopernika

Aktualności (Maj 2016)

Evariste Galois i zagadnienie N ciał

Maciejewski Andrzej J.

W nocy z 30 na 31 maja 1832 roku, przed fatalnym pojedynkiem, dwudziestoletni Evariste Galois spisał podstawy teorii, która dziś nosi jego imię i stanowi część kursowych wykładów z algebry. Wyjaśnia ona, dlaczego umiemy policzyć pierwiastki niektórych wielomianów. Na przykład umiemy policzyć pierwiastki dowolnych wielomianów stopnia mniejszego niż pięć, ale dla wielomianów wyższych stopni, w ogólności wyrażeń algebraicznych na ich pierwiastki znaleźć nie można. Jednak, niejako w nagrodę, udowodnić można, że jest to niemożliwe.

"Historia astronomii na USB, czyli prehistoria naszego ośrodka"

dr hab. Andrzej Strobel, prof. UMK

Przypominam, że to z Wilna przybyli nasi "rodzice założyciele": Władysław Dziewulski i Wilhelmina Iwanowska aby kontynuować działalność badawczą, rozpoczętą w latach międzywojennych na wileńskim USB. Czyli - tym razem w ramach seminarium - podróż sentymentalna.

LOFAR w Polsce - pierwsze sukcesy

prof. Marian Soida

Przedstawię udział Polski w rozwoju interferometru LOFAR, w szczególności skoncentruję się na budowie polskich stacji tego instrumentu. Od pół roku polskie stacje stanowią integralną część LOFARa i można się pochwalić pierwszymi wynikami największego europejskiego radiointerferomentru.

Poszukiwanie planet i brązowych karłów przy pomocy VLBI

W trakcie seminarium przedstawione zostaną teoretyczne oszacowania emisji radiowej, która może być generowana przez masywne planety lub brązowe karły. Wyliczenia te oparte zostały na założeniu, że promieniowanie radiowe powstaje w procesach podobnych do tych, które obserwowane są w układzie Jowisza. Emisja taka zależy w głównej mierze od wartości indukcji pola magnetycznego. Średnia wartość tego pola na Jowiszu to 9G, co pozwala generować promieniowanie radiowe maksymalnie do częstotliwości 40 MHz, czyli dużo poniżej zakresów, w których obserwuje VLBI.